Lotniczy skaning laserowy (z ang. ALS – Airborne Laser Scanning) – to fotogrametryczna metoda pomiarowa oparta na skaningu laserowym; pozwalająca na zapis powierzchni terenu w postaci chmury punktów stanowiącej reprezentację terenu.
W wyniku pomiaru otrzymujemy bardzo dokładny model powierzchni. Idea działania lotniczego skaningu laserowego opiera się na pomiarze odległości pomiędzy aparaturą pomiarową znajdującą się na pokładzie samolotu, bądź też helikoptera, a punktami terenowymi.
Rozpowszechnienie wykorzystania danych rejestrowanych tą metodą nastąpiło po projekcie ISOK i możliwości pozyskania tych danych przez miasta do swoich celów. Wiele miast wykorzystuje te dane do celów :
- planistycznych,
- urbanistycznych,
- ochrony środowiska
- zarządzania kryzysowego
Część miast w Polsce zamawia sobie sukcesywnie dane LiDAR w okresie np. dwuletnim, chcąc korzystać z możliwie aktualnych danych oraz móc przeprowadzać analizy porównawcze tych zbiorów w czasie czy detekcję zmian obszaru miejskiego
Do rejestracji chmury punktów dla mniejszych fragmentów miast coraz częściej stosuje się także skanery umieszczone na dronach (UAV).