8
marzec

Jak planować, to w 3D

Wykorzystanie trójwymiarowego modelu w kształtowaniu krajobrazu Bydgoszczy. Na długiej liście zastosowań trójwymiarowych modeli miast szczególne miejsce zajmuje planowanie przestrzenne. Przykładami dobrych praktyk w tym zakresie służy Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy.

Modelowanie 3D ma w Bydgoszczy niemal 20-letnią tradycję. Pierwsze opracowania powstały w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (MPU) już pod koniec lat 90. XX w. Dotyczyły one fragmentów zabudowy Starego Miasta oraz Śródmieścia i były wykonywane z zastosowaniem oprogramowania MicroStation TriForma oraz SketchUp. Około 2 tysięcy opracowanych wtedy w MPU modeli budynków dostępnych jest do dziś w zasobach internetowego repozytorium SketchUp 3D Warehouse.

W 2014 roku ruszyły prace nad nowym numerycznym modelem terenu oraz trójwymiarowym modelem zabudowy miasta. Posłużyły do tego materiały wykorzystane do stworzenia mapy akustycznej Bydgoszczy (wg stanu na 31 grudnia 2011 r.), użyto również danych wektorowych z mapy zasadniczej, NMT z 2007 r. oraz opracowań fotogrametrycznych.

Więcej

 

Autor: Anna Rembowicz – Dziekciowska, Architekt, Dyrektor MPU w Bydgoszczy

Źródło: Magazyn Geoinformacyjny nr 2 (261), Luty 2017

 

Dowiedz się więcej!

Obszary    Technologie    Partnerzy    Sprawdź nas!

Sprawdź nas!

    ZGADZAM SIĘ na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu, otrzymywanie informacji handlowych oraz telefonicznych połączeń przychodzących - działań inicjowanych przez SHH sp. z o.o. (administrator danych osobowych) w celach komunikacyjnych. Więcej informacji w Polityce Prywatności firmy SHH dostępnej na stronie shh.pl